Holy Cross
HC
Last updated:
8/12/2019 9:07 am
Calendar
Sign In
more
January
February
March
April
May
June
July
August
September
October
November
December
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
2029
close
Today
March
2018
Month
Week
Day
List
Week
Day
List
Month
Take a tour
Get Updates
close
Done
By Group
+
More Filters
More Filters
By Location
+
Clear Filters
Advanced Filter
SUN
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
25
Varsity Girls & Boys Basketball State Tournament
8:15a
Angelis Choir sings
10:00a
kidwise - Tama B
10:30a
New Partners Welcome Service
2:30p
Moving Armored in Faith J Barnes
4:00p
New Alliance Softball - Goldey
5:00p
Bible Study - Judy K
6:00p
Sr. High Youth Group _ Phil Pelz
26
ISTEP Testing - Part 1
8:00a
Kdg Assessment
8:00a
Music - T Cotton
8:30a
PK & Kdg Chapel
12:30p
Speech
2:45p
Rehearsals w/Dr. Cotton
3:45p
6-8 GSOC Open Gym
5:00p
Organ Practice - A Stork
27
ISTEP Testing - Part 1
8:00a
Music - T Cotton
9:00a
Funeral - D Kramer
11:30a
Endowment Committee Meeting - T Seiman
12:45p
Pre School Physical Education
2:30p
1st Grade Rehearsal
3:00p
The Dance Ministry- Allie Wade & Jen S
3:45p
Staff Meeting
4:00p
Music Lessons - Richard Bicknase
4:30p
Funeral - Koble , James
5:00p
BLL Meeting - Mark Lange
5:00p
Fort Wayne Children's Chorus - P Cotton
5:45p
Holy Cross Softball
6:30p
FPU by Dave Ramsey Dave and Arlene Wunderlin
6:30p
Stephen Ministries Breininger T & D
28
ISTEP Testing - Part 1
8:00a
Music - T Cotton
8:35a
Chapel
9:00a
seventh grade mentoring.Phil Pelz
9:00a
seventh grade mentoring Jen Schlicker
9:15a
Rehearsals w/Dr. Cotton
12:00p
Lent Service - Gr 1 8:35am/12pm/6:30pm
3:30p
Piano Lessons - Richard Bicknase, instructor
3:45p
Wrestling Practice
6:00p
Friendship Ministries - J Brelje
6:30p
Dart Ball Practice
1
ISTEP Testing - Part 1
8:00a
Music - T Cotton
9:00a
Funeral - D Hess
9:00a
Funeral Dinner - D Hess
9:45a
Speech
2:10p
Rehearsals w/Dr. Cotton
3:00p
The Dance Ministry- Allie Wade & Jen S
3:45p
6-8 GSOC Open Gym
4:00p
Piano Lessons - Richard Bicknase, instructor
7:00p
Event - Pastor Larry
8:00p
Coed Basketball - Erik Toms
2
ISTEP Testing - Part 1
8:00a
8th grade mentoring class - Phil Pelz
8:00a
Music - T Cotton
9:30a
Helping Hands
10:40a
Teacher Relief Friday
12:45p
Preschool Physical Fitness
2:45p
Rehearsals w/Dr. Cotton
3:00p
Mother Daughter Retreat - Jen S
3:30p
Piano Lessons - Richard Bicknase, instructor
3:45p
Wrestling Practice
3
6:30a
Event Meeting - Randy Renken
8:00a
Little Saders Basketball
8:30a
7th Gr Confirmation Family Workshop
1:00p
Guatemala Mission Trip - A Hartley
5:00p
Kidwise - Tama B
4
Boys Wrestling Tournament (Ed LeBeau Concordia Open)
ISTEP Testing - Part 1
10:00a
kidwise - Tama B
12:30p
Leighty Family Event
2:30p
Moving Armored in Faith J Barnes
3:00p
12th Gr Stepping Stone Family Event
4:00p
New Alliance Softball - Goldey
5:00p
Bible Study - Judy K
6:00p
Sr. High Youth Group _ Phil Pelz
5
ISTEP Testing - Part 1
8:00a
Music - T Cotton
8:30a
PK & Kdg Chapel
10:00a
3rd Grade Rehearsal
11:00a
Organ Practice - A Stork
12:30p
Speech
3:45p
Wrestling Practice
6
ISTEP Testing - Part 1
8:00a
Music - T Cotton
10:00a
St Augustine
12:45p
Pre School Physical Education
1:00p
3rd Grade Rehearsal
2:00p
Organ Practice - A Stork
3:00p
The Dance Ministry- Allie Wade & Jen S
3:45p
6-8 GSOC Open Gym
3:45p
Staff Meeting
4:00p
Music Lessons - Richard Bicknase
5:00p
Fort Wayne Children's Chorus - P Cotton
5:45p
Holy Cross Softball
6:30p
FPU by Dave Ramsey Dave and Arlene Wunderlin
7
8:00a
Music - T Cotton
8:35a
Chapel
9:00a
seventh grade mentoring.Phil Pelz
9:00a
seventh grade mentoring Jen Schlicker
12:00p
Lent Service - Gr 3 8:35am/12pm/6:30pm
3:30p
Piano Lessons - Richard Bicknase, instructor
3:45p
Wrestling Practice
6:00p
Friendship Ministries - J Brelje
8
ISTEP Testing - Part 1
8:00a
Music - T Cotton
8:00a
School Group Photos: Inter-state photos
9:45a
Speech
10:00a
Organ Practice - A Stork
3:00p
The Dance Ministry- Allie Wade & Jen S
4:00p
Piano Lessons - Richard Bicknase, instructor
4:30p
Wrestling Match
5:30p
Event - Pastor Larry
7:00p
Euchre Night Jana Elliott
8:00p
Coed Basketball - Erik Toms
9
End of 3rd Qtr
ISTEP Testing - Part 1
8:00a
8th grade mentoring class - Phil Pelz
8:00a
Music - T Cotton
8:15a
Mentoring - Phil P
9:30a
Helping Hands
10:00a
Organ Practice - A Stork
12:15p
2nd Grade Rehearsal
12:45p
Preschool Physical Fitness
2:00p
Grade 6 Additional Phys. Edu.
3:30p
Piano Lessons - Richard Bicknase, instructor
3:45p
Wrestling Practice
6:30p
Big Give
10
Boys Wrestling Tournament - (LSAA Championships)
Marilyn Zellers Birthday
6:30a
Event Meeting - Randy Renken
8:00a
Little Saders Basketball
10:00a
Organ Practice - A Stork
11:00a
NIDAC Meeting Laurie Yelton
3:00p
NIDAC Meeting Laurie Yelton
5:00p
Kidwise - Tama B
11
9:30a
Adult Bible Study
10:00a
kidwise - Tama B
10:30a
Jr Choir sings & Crusader Band
10:30a
St Augustine
2:30p
Moving Armored in Faith J Barnes
4:00p
New Alliance Softball - Goldey
5:00p
Bible Study - Judy K
6:00p
CLHS
6:00p
Sr. High Youth Group _ Phil Pelz
12
IREAD - 3rd Gr
8:00a
Music - T Cotton
8:30a
PK & Kdg Chapel
10:00a
2nd Grade Rehearsal
12:30p
Speech
7:00p
Senior Saints MMT-Mueller
13
IREAD - 3rd Gr
7:00a
Men's Bible Breakfast
8:00a
CLHS
8:00a
Music - T Cotton
9:00a
BPM Debrief
12:45p
Pre School Physical Education
1:15p
2nd Grade Rehearsal
3:00p
The Dance Ministry- Allie Wade & Jen S
3:45p
Staff Meeting
4:00p
Music Lessons - Richard Bicknase
5:00p
Fort Wayne Children's Chorus - P Cotton
5:45p
Holy Cross Softball
6:30p
FPU by Dave Ramsey Dave and Arlene Wunderlin
6:30p
Stephen Ministries Breininger T & D
7:45p
Allen County Police Officers Basketball
14
IREAD - 3rd Gr
8:00a
Music - T Cotton
8:35a
Chapel
9:00a
Women In The Word Bible Study
9:00a
seventh grade mentoring.Phil Pelz
9:00a
seventh grade mentoring Jen Schlicker
12:00p
Lent Service - Gr 2 8:35am/12pm/6:30pm
2:30p
Early Release (2:30pm) Parent-Teacher Conferences
3:30p
Piano Lessons - Richard Bicknase, instructor
6:00p
Friendship Ministries - J Brelje
15
IREAD - 3rd Gr
Varsity Girls & Boys Basketball National Tournament
8:00a
Music - T Cotton
9:45a
Speech
2:30p
Early Release (2:30pm) Parent-Teacher Conferences
3:00p
The Dance Ministry- Allie Wade & Jen S
4:00p
Piano Lessons - Richard Bicknase, instructor
5:30p
Event - Pastor Larry
5:30p
Gr. 5 Lady Cadets Basketball
8:00p
Coed Basketball - Erik Toms
16
IREAD - 3rd Gr
NO SCHOOL - Parent/Teacher Conferences
Varsity Girls & Boys Basketball National Tournament
8:00a
8th grade mentoring class - Phil Pelz
8:00a
Music - T Cotton
9:30a
Helping Hands
12:45p
Preschool Physical Fitness
3:30p
Piano Lessons - Richard Bicknase, instructor
17
ISSMA Jr Choir @ Paul Harding HS
Varsity Girls & Boys Basketball National Tournament
6:30a
Event Meeting - Randy Renken
5:00p
Kidwise - Tama B
18
Varsity Girls & Boys Basketball National Tournament
9:30a
Adult Bible Study
10:00a
St Augustine
10:00a
kidwise - Tama B
2:30p
Moving Armored in Faith J Barnes
4:00p
New Alliance Softball - Goldey
5:00p
Bible Study - Judy K
6:00p
Sr. High Youth Group _ Phil Pelz
19
Carolyn Webb Birthday
8:00a
Music - T Cotton
8:30a
PK & Kdg Chapel
10:00a
Senior Saints--Mueller
12:30p
Speech
1:00p
5th Grade Rehearsal
3:45p
6-8 GSOC Practice
5:30p
Girl Scouts - Lisa Schaefer
20
7:00a
Men's Bible Breakfast
8:00a
Music - T Cotton
12:45p
Pre School Physical Education
1:00p
5th Grade Rehearsal
3:00p
The Dance Ministry- Allie Wade & Jen S
3:45p
4/5 GSOC Practice
3:45p
6-8 GSOC Practice
3:45p
Staff Meeting
4:00p
Music Lessons - Richard Bicknase
5:00p
Fort Wayne Children's Chorus - P Cotton
5:45p
Holy Cross Softball
6:00p
Guatemala Mission Trip- A. Hartley
6:30p
FPU by Dave Ramsey Dave and Arlene Wunderlin
7:45p
Allen County Police Officers Basketball
21
8:00a
Music - T Cotton
8:35a
Chapel
9:00a
Women In The Word Bible Study
9:00a
seventh grade mentoring.Phil Pelz
9:00a
seventh grade mentoring Jen Schlicker
9:15a
Awards
11:30a
Comfort Dog - Sandy Shavlik
12:00p
Lent Service - Gr 5 8:35am/12pm/6:30pm
1:30p
Organ Practice - A Stork
3:30p
Piano Lessons - Richard Bicknase, instructor
6:00p
Friendship Ministries - J Brelje
22
8:00a
Music - T Cotton
9:45a
Speech
10:00a
Organ Practice - A Stork
12:00p
Funeral Memorial(Kemerley)-Neubacher
3:00p
The Dance Ministry- Allie Wade & Jen S
3:45p
4/5 GSOC Practice
3:45p
6-8 GSOC Practice
4:00p
Piano Lessons - Richard Bicknase, instructor
5:30p
Event - Pastor Larry
8:00p
Coed Basketball - Erik Toms
23
8:00a
8th grade mentoring class - Phil Pelz
8:00a
Music - T Cotton
9:30a
Helping Hands
10:00a
Organ Practice - A Stork
12:45p
Preschool Physical Fitness
3:30p
Piano Lessons - Richard Bicknase, instructor
5:30p
Georgetown Tincaps Baseball - Lytle
5:30p
Track and Field Practice
6:00p
Kdg Lock-in
24
Tami Knoch Birthday
12:00a
Kdg Lock-in
6:30a
Event Meeting - Randy Renken
9:30a
Bredemeyer B'day Open House-Chris Ostermeyer 485-9013
10:00a
Organ Practice - A Stork
5:00p
Kidwise - Tama B
25
9:30a
Adult Bible Study
10:00a
St Augustine
10:00a
kidwise - Tama B
2:00p
Borchelt and Sons Baseball - Deane
2:30p
Moving Armored in Faith J Barnes
4:00p
New Alliance Softball - Goldey
5:00p
Bible Study - Judy K
6:00p
Sr. High Youth Group _ Phil Pelz
26
Jan Miller Birthday
8:00a
Music - T Cotton
8:30a
PK & Kdg Chapel
9:00a
D. Bruick Funeral Luncheon-L. Buhlman
9:00a
Don Bruick Funeral-Neubacher
10:00a
Organ Practice - A Stork
12:30p
Speech
1:00p
Organ Practice-A. Stork
3:45p
4/5 GSOC Practice
3:45p
6-8 GSOC Practice
5:30p
Georgetown Tincaps Baseball - Lytle
27
7:00a
Men's Bible Breakfast
8:00a
Music - T Cotton
9:00a
7th Gr JA Finance Park
9:45a
Preschool
10:00a
Organ Practice - A Stork
12:45p
Pre School Physical Education
3:00p
The Dance Ministry- Allie Wade & Jen S
3:45p
6-8 GSOC Practice
3:45p
Staff Meeting
4:00p
Music Lessons - Richard Bicknase
5:00p
Fort Wayne Children's Chorus - P Cotton
5:30p
Track and Field Practice
5:45p
Holy Cross Softball
6:30p
Stephen Ministries Breininger T & D
7:45p
Allen County Police Officers Basketball
28
David Gross Birthday
8:00a
Music - T Cotton
9:00a
Women In The Word Bible Study
9:00a
seventh grade mentoring.Phil Pelz
9:00a
seventh grade mentoring Jen Schlicker
10:00a
Organ Practice - A Stork
3:30p
Piano Lessons - Richard Bicknase, instructor
3:45p
4/5 GSOC Practice
5:30p
Track and Field Practice
6:00p
Friendship Ministries - J Brelje
29
Maundy Thursday 12pm/6:30pm (Jr Choir sings @ 12pm only)
8:00a
Music - T Cotton
8:35a
Chapel Service & Jr Choir sings
9:30a
Organ Tuner and Practice- T Cotton
9:45a
Speech
12:00p
8th Grade - Phil Pelz
1:00p
Organ Practice - A Stork
1:00p
Organ Practice - A Stork
3:45p
6-8 GSOC Practice
4:00p
Piano Lessons - Richard Bicknase, instructor
5:30p
Event - Pastor Larry
8:00p
Coed Basketball - Erik Toms
30
NO SCHOOL - Good Friday
8:00a
8th grade mentoring class - Phil Pelz
8:00a
Music - T Cotton
9:30a
Helping Hands
10:00a
Organ Practice - A Stork
12:45p
Preschool Physical Fitness
3:30p
Piano Lessons - Richard Bicknase, instructor
6:30p
Good Friday Service
31
6:30a
Event Meeting - Randy Renken
10:00a
Organ Practice - A Stork
11:00a
Esterline-Laws
5:00p
Easter Service
5:00p
Kidwise - Tama B